0 800 33 74 24

Безкоштовно по Україні

18.10.2021

Що таке кредит і його види

Незважаючи на те, що багато громадян України користуються кредитами, далеко не всі достеменно знають, що це означає. Незнання часто викликає проблеми, яких можна було б уникнути. У цій статті ми розглянемо поняття кредиту, його види та особливості. 

Кредит: що це?

У самому базовому сенсі кредит – це передача від одного власника до іншого на деякий час у користування цінностей, найчастіше в грошовому або товарному еквіваленті, на умовах зворотності, терміновості і платності.  У цьому виді економічних відносин беруть участь:

 1. Кредитор – особа, яка надає кошти для тимчасового користування
 2. Позичальник – це особа, яка за плату за відсотки по кредиту бере кошти кредитора в користування. 
 3. Специфічні умови, які прописані в кредитному договорі і визначають формат відносин, а також права, обов’язки і обов’язки їх учасників. 

Якщо максимально спростити відповідь на питання: кредит, що це таке, – то він буде звучати наступним чином. Найчастіше кредитце передача грошей в борг за чітко сформульованими і зафіксованими в договорі умовами.

Основні принципи кредитування

Є три основні принципи, на яких будується вся сфера кредитування. Якщо більш точніше, то це:

 • Зворотність. Мається на увазі обов’язкове повернення боргових цінностей в установленому вигляді від позичальника до кредитора. Це найважливіший принцип, від якого безпосередньо залежить функціонування кредитора. Тому йому приділяється максимальна увага в кредитних договорах. 
 • Терміновість. Цей принцип говорить про те, що позикові кошти повинні бути не просто повернуті, а чітко в термін, зазначений і прописаний в кредитному договорі. 
 • Платність. Це обов’язок позичальника платити за можливість користатися коштами, взятими у кредитора. Це може бути одноразова плата або регулярні платежі в зазначеному обсязі та часі. 

Існує ряд додаткових принципів, але вищеперераховані є основними. Отже, що таке кредит простими словами? Це гроші, які людина бере в користування у іншої особи або організації на певний період з заздалегідь визначеним графіком погашення і розміром оплати за можливість розпоряджатися коштами. Всі умови цих відносин прописуються в кредитному договорі, тому кожна сторона має чіткі права, обов’язки і відповідальність.

В той же час, що таке онлайн кредит? Це та ж сама грошова позика, але вона оформлюється не під час особистого візиту до фінансової установи, а з відвідуванням електронного ресурсу і оформленням кредиту через інтернет.

Основні види кредитів

Кредитування є дуже важливою і розвиненою сферою економічних відносин. Через це сьогодні існує багато різних видів кредитів. Розглянемо основні з них:

 • Споживчі. Видаються готівкою для задоволення особистих потреб позичальника. Найчастіше це певна покупка або купівля послуги. 
 • Автокредити. Це цільовий споживчий кредит, який витрачається спеціально на придбання автомобіля. Він зазвичай видається на більш вигідних умовах, але передбачає більше формальностей. 
 • Мікропозики. Це невеличкі по сумі кредити на короткий термін з найпростішими умовами і мінімальними вимогами до позичальників. 
 • Іпотечні. Це кредити на велику суму і величезні терміни, які можуть бути розраховані на десятиліття. Вони видаються на придбання житла, а також саме житло стає предметом застави в кредитному договорі. 
 • Для розвитку бізнесу. Як правило, такі кредити видаються на більш вигідних умовах та для конкретних бізнес-проектів, тобто відкриття або розвитку бізнесу. 
 • Комерційні. Існує кілька різновидів, які полегшують ведення бізнесу. Сюди входять овердрафти, комерційна іпотека, товарні кредити. 

Існує багато й інших видів. Завжди необхідно виходити з того, яку потребу ви хочете закрити за допомогою кредитних коштів. І вже під неї шукати відповідну пропозицію у фінансових установах.